Wynajem autobusów na pielgrzymkę oraz wycieczkę

Nie ważne czy organizujemy wycieczkę, pielgrzymkę, czy dłuższą wyprawę po Europie, musimy zatroszczyć się o to, by autokar, który wynajmujemy, był wygodny i bezpieczny. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kiedy szukamy autokaru na wynajem z doświadczonym i zawodowym kierowcą.

Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań?

Firm zajmujących się wypożyczaniem autokarów najczęściej poszukujemy za pomocą wyszukiwarek internetowych. Przeglądając strony firmowe, warto zwrócić uwagę na to, czy znajdują się na niej takie informacje jak dane adresowe, numery NIP, REGON czy KRS. Dzięki temu możemy sprawdzić w bazie przedsiębiorców CEIDG, w bazie Głównego Urzędu Statystycznego po numerze REGON czy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości po numerze KRS, czy dany podmiot działa legalnie i jest tam zarejestrowany. Zwróćmy też uwagę na to, jak długo dana firma działa na rynku i jakie certyfikaty i rekomendacje posiada. Warto też wysłać zapytania do paru firm i zwrócić uwagę na szybkość oraz profesjonalizm w odpowiedzi. Świadczyć to będzie o tym, jak dobra jest organizacja w danej firmie. Przy wyborze nie należy się kierować tylko ceną wynajmu autokaru, ale również stanem technicznym pojazdów oraz doświadczeniem kierowców, których firma zatrudnia.

Umowa i ubezpieczenie

W dokumencie, który musimy podpisać, by zarezerwować usługę transportu osób, oprócz danych osobowych i danych wypożyczalni autobusów powinny się znaleźć informacje dotyczące przedmiotu usługi – na jakiej trasie będzie odbywał się transport osób, data usługi oraz plan godzinowy przewozów. Oprócz tego w umowie powinna się znaleźć ustalona kwota za usługę i forma płatności. Kolejnym ważnym elementem, który powinien znaleźć się w umowie, jest numer licencji przewoźnika. Dodatkowo można ustalić w niej takie kwestie jak spożywanie napojów alkoholowych czy kwestie zaliczki. Drugą ważną sprawą jest ubezpieczenie podróżnych w trakcie przewozów. Każda wypożyczalnia autobusów ma obowiązek wykupienia polisy ubezpieczeniowej OC przewoźnika. Warto też zapytać, czy wypożyczany przez nas autokar lub autobus ma wykupione ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), co pozwoli nam na uniknięcie ewentualnych problemów przy odszkodowaniu. Pamiętajmy też, że dobra firma pomoże w logistyce i zaproponuje korzystne rozwiązania transportowe. Dlatego nie warto szukać najtańszych firm, tylko wybierać te, które posiadają najnowsze autokary oraz dobre opinie wśród klientów.