Wynajem autobusu lub autokaru – co powinniśmy wiedzieć

Strona główna / Wpis bloga

Niezależnie od tego, czy wynajmujemy autokar na wyjazd wakacyjny, czy na pielgrzymkę lub wesele powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na wyposażenie autokaru i jego stan techniczny.

Autobus dopasowany do naszych potrzeb

Pierwszym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest wyposażenie autobusu lub autokaru. Jeśli podróż nie będzie długa, nie musimy się tym aż tak przejmować. Jeśli jednak planujemy dłuższą podróż, to z pewnością przyda się nam klimatyzacja. Można też pomyśleć o autokarach z toaletą, przy parodniowych przejazdach. Jeśli planujemy podróż za granicę, to powinniśmy się upewnić, że firma, z którą zamierzamy współpracować, ma odpowiednie uprawnienia. Przed wynajęciem autobusu, powinniśmy ustalić ilość osób, które będą przewożone. Dzięki temu unikniemy płacenia za puste miejsca w autobusie. Musimy pamiętać o tym, że każdy z pasażerów musi mieć swoje miejsce siedzące. Przewożenie większej ilości osób jest niezgodne z prawem. Pamiętajmy też, że do kosztów wynajmu autokary należy doliczyć koszty związane z kierowcą. Czas jego pracy oraz ewentualne noclegi i wyżywienie.

Bezpieczna podróż

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na tan techniczny pojazdu. Przed wypożyczeniem autokaru oraz bezpośrednio przed wyruszeniem w trasę powinniśmy się upewnić, czy autokar posiada wszystkie wymagane dokumenty, które potwierdzają jego dopuszczenie do użytku oraz czy znajduje się w nim trójkąt, gaśnica i apteczka. Informacje o stanie technicznym pojazdu uzyskamy, prosząc o okazanie badania technicznego pojazdu. Warto też w umowie najmu zawrzeć klauzulę, by autokar był przed wyjazdem poddany badaniom technicznym. Możemy także z wyprzedzeniem zgłosić potrzebę sprawdzenia autokaru policji. Musimy jednak pamiętać, że oględziny te są bardzo ogólne i nie dają gwarancji na to, że autokar nie zepsuje się podczas wycieczki. Należy zgłosić firmie wypożyczającej autobus wszystkie uszkodzenia, które są widoczne w autokarze, jak na przykład uszkodzone siedzenie. Dzięki temu nie zostaniemy później obciążeni kosztami z tym związanymi.

Jeśli będziemy pamiętać, o tych wskazówkach, z pewnością uda nam się wypożyczyć autokar lub autobus, który będzie spełniał nasze potrzeby zarówno bezpieczeństwa, jak i wygody.

Jeśli mamy wyjątkowy pomysł na trasę i zależy nam na ty, by został on dobrze zrealizowany, to możemy zająć się tym sami, lub poszukać firmy, która organizuje wycieczki na zamówienie.

Od czego zacząć?

Zanim zaczniemy poszukiwania odpowiedniej firmy, powinniśmy program wycieczki lub pielgrzymki – co chcemy zobaczyć i jakiego dnia. Pamiętajmy, że powinniśmy brać pod uwagę czasy przejazdów, które mogą być zmienne. Dobrze jest też ustalić termin wycieczki, ilość osób oraz trasę. Poza tym powinniśmy ustalić zakres usług – wynajęcie autokaru, kierowcy, przewodnika oraz standard miejsc noclegowych. Należy też podać warunki cenowe, dzięki tym informacjom będzie możliwe szybkie i efektywne zorganizowanie wycieczki lub pielgrzymki na zamówienie. Powinniśmy też zwrócić uwagę na to, jakie autobusy i autokary będą nam wynajmowane. Zwłaszcza przy wielodniowych wycieczkach warto zwrócić uwagę na to, czy będą one posiadać takie udogodnienia jak toaleta, lodówka czy monitory do oglądania filmów. Warto też zadbać o wygodne fotele w autokarze. Nawet jeśli wydaje się nam, że takie autokary czy autobusy są zbyt luksusowe, to właśnie one pomagają nam znosić trudy długich podróży. Jeśli podróżujemy w okresie letnim, to powinniśmy pamiętać o tym, by autokar miał klimatyzację.

Korzyści

Dzięki wycieczkom i pielgrzymkom na zamówienie możemy zobaczyć mniej popularne miejsca. Dzięki temu unikniemy tłumów, nawet w sezonie turystycznym i zyskamy wspomnienia z miejsc, których jeszcze nie widzieliśmy. Nie będziemy zmuszeni tracić czasu na odwiedzanie miejsc, które już kiedyś zwiedziliśmy, a które są w planie zorganizowanej wycieczki. Jednocześnie zyskujemy komfort i bezpieczeństwo wycieczek zorganizowanych, gdyż mamy zapewniony transport autokarowy oraz przewodnika, który przybliży nam historię odwiedzanych miejsc. Na całej trasie wycieczki zostaną dla nas zarezerwowane miejsca noclegowe. Jeśli jest taka możliwość, zostaną też wcześniej zarezerwowane bilety wstępu do obiektów zaplanowanych na trasie. Nam pozostanie jedynie podziwianie tych niezwykłych widoków i miejsc, które zaplanowaliśmy odwiedzić.

Dane kontaktowe

Strada Tour
ul. Słonecznikowa 28
53-224 Wrocław

kom +48 694 46 55 55
kom +48 604 99 44 22
kom +48 604 99 44 00
fax +48 71 733 78 60

email biuro@stradatour.pl

wyślij zapytanie