Jak zorganizować wycieczkę autokarową?

Strona główna / Wpis bloga

Niezależnie od tego, czy będzie to wyjazd służbowy, wycieczka w gronie przyjaciół lub rodziny, a może pielgrzymka, to musimy się zmierzyć z wyborem odpowiedniego środka transportu większej ilości osób. (więcej…)

Wynajem autokaru lub minibusu to dobry sposób na organizację jednodniowej wycieczki z rodziną, jak i firmowego wyjazdu. Podczas wynajmowania autobusu powinniśmy rozważyć, czy bardziej odpowiada nam wynajęcie autokaru z kierowcą, czy też bez. (więcej…)

Planując wyjazd biznesowy, często zastanawiamy się, jak środek transportu wybrać. Jednym z tańszych rozwiązań jest wynajęcie autokaru, zwłaszcza jeśli mamy do przewiezienia sporą liczbę osób. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy zdecydujemy się na wynajęcie autokaru? (więcej…)

Nie ważne czy organizujemy wycieczkę, pielgrzymkę, czy dłuższą wyprawę po Europie, musimy zatroszczyć się o to, by autokar, który wynajmujemy, był wygodny i bezpieczny. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kiedy szukamy autokaru na wynajem z doświadczonym i zawodowym kierowcą.

Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań?

Firm zajmujących się wypożyczaniem autokarów najczęściej poszukujemy za pomocą wyszukiwarek internetowych. Przeglądając strony firmowe, warto zwrócić uwagę na to, czy znajdują się na niej takie informacje jak dane adresowe, numery NIP, REGON czy KRS. Dzięki temu możemy sprawdzić w bazie przedsiębiorców CEIDG, w bazie Głównego Urzędu Statystycznego po numerze REGON czy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości po numerze KRS, czy dany podmiot działa legalnie i jest tam zarejestrowany. Zwróćmy też uwagę na to, jak długo dana firma działa na rynku i jakie certyfikaty i rekomendacje posiada. Warto też wysłać zapytania do paru firm i zwrócić uwagę na szybkość oraz profesjonalizm w odpowiedzi. Świadczyć to będzie o tym, jak dobra jest organizacja w danej firmie. Przy wyborze nie należy się kierować tylko ceną wynajmu autokaru, ale również stanem technicznym pojazdów oraz doświadczeniem kierowców, których firma zatrudnia.

Umowa i ubezpieczenie

W dokumencie, który musimy podpisać, by zarezerwować usługę transportu osób, oprócz danych osobowych i danych wypożyczalni autobusów powinny się znaleźć informacje dotyczące przedmiotu usługi – na jakiej trasie będzie odbywał się transport osób, data usługi oraz plan godzinowy przewozów. Oprócz tego w umowie powinna się znaleźć ustalona kwota za usługę i forma płatności. Kolejnym ważnym elementem, który powinien znaleźć się w umowie, jest numer licencji przewoźnika. Dodatkowo można ustalić w niej takie kwestie jak spożywanie napojów alkoholowych czy kwestie zaliczki. Drugą ważną sprawą jest ubezpieczenie podróżnych w trakcie przewozów. Każda wypożyczalnia autobusów ma obowiązek wykupienia polisy ubezpieczeniowej OC przewoźnika. Warto też zapytać, czy wypożyczany przez nas autokar lub autobus ma wykupione ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), co pozwoli nam na uniknięcie ewentualnych problemów przy odszkodowaniu. Pamiętajmy też, że dobra firma pomoże w logistyce i zaproponuje korzystne rozwiązania transportowe. Dlatego nie warto szukać najtańszych firm, tylko wybierać te, które posiadają najnowsze autokary oraz dobre opinie wśród klientów.

Mimo rosnącej popularności tanich linii lotniczych wycieczki autokarowe wciąż mają szerokie grono zwolenników. Co sprawia, że wycieczki autokarowe są chętnie wybierane?

Dlaczego warto jechać autokarem na wycieczkę?

Dłuższe wycieczki autokarowe kiedyś potrafiły być bardzo męczące. Obecnie autobusy, które są wynajmowane na wycieczki, zapewniają nam większy komfort podróży — mają klimatyzację i ogrzewanie z indywidualnymi nawiewami, pasy bezpieczeństwa przy każdym siedzeniu oraz rozmaite udogodnienia typu WC, Wi-Fi, radio, telewizor z DVD, bar inne. W przeciwieństwie do innych środków transportu, wynajęcie autokaru na wycieczkę umożliwi nam dotarcie do miejsc, do których nie dotarlibyśmy na przykład samolotem. Wynajęcie autokaru jest też dobrym pomysłem, kiedy organizujemy wyjazd grupowy, jakim jest na przykład wycieczka szkolna. Umożliwia nam to zaplanowanie indywidualnej trasy wycieczki. Dzięki temu będziemy mieli okazję, by zobaczyć wszystkie interesujące nas miejsca na wyznaczonej przez nas trasie podróży. W autokarze łatwiej jest utrzymać porządek wśród grupy. Uczestnicy wycieczki nie rozbiegają się, jak ma to miejsce na przykład w wagonach w pociągu. Taka wspólna podróż umożliwia lepszą integrację, co jest zaletą nie tylko w czasie wycieczek szkolnych, ale i firmowych wyjazdów integracyjnych.

Jak wynająć autokar na wycieczki?

Wycieczkę autokarową można zorganizować samodzielnie. Wystarczy zaprosić większą liczbę znajomych i wyruszyć w podróż. W zależności od liczby zgromadzonych osób możemy się zdecydować na wynajem autobusu lub mikrobusu. Zwróćmy też uwagę, czy firma zajmująca się wypożyczaniem autobusów i przewozem osób ma w swojej ofercie organizację wycieczek na zamówienie. Profesjonalni kierowcy dobrze znają warunki oraz czasy przejazdów, dzięki temu będziemy mogli precyzyjniej ułożyć nasz plan podróży oraz dokładniej rozplanować noclegi. Wybierając firmę zajmującą się transportem osób, sprawdźmy, czy posiada ona odpowiednie certyfikaty. Dobrze jest też zapoznać się z rekomendacjami. Dzięki temu zyskamy pewność co do jej wiarygodności oraz jakości oferowanych usług.

Zorganizowanie pielgrzymki nieraz wymaga wynajęcia autokaru, który umożliwi bezproblemowy przejazd do najpiękniejszych sanktuariów. Autokarem możemy podróżować zarówno po Polsce, jak i po Europie.

Oferty pielgrzymek autokarowych

Możemy zdecydować się na pielgrzymkę zorganizowaną przez biuro lub skorzystać z ofert pielgrzymek na zamówienie, których plan będzie dostosowany do indywidualnych wymagań. W roku 2017 przypada Jubileusz 100-lecia Objawień Fatimskich, dlatego warto zdecydować się na autokarową pielgrzymkę do Fatimy i Lourdes ze zwiedzaniem Santiago de Compostela i La Salette.  Wyjazd obejmuje zwiedzanie wszystkich najważniejszych sanktuariów. Z ofert firm zajmujących się wynajmowaniem autokarów możemy skorzystać też przy okazji wyjazdów na uroczystości kanonizacyjne, beatyfikacyjne i inne obchody Kościoła Powszechnego. W zależności od ilości osób uczestniczących w pielgrzymce mamy do wyboru autokary, autobusy lub minibusy. Zapewniają one komfortowy przejazd do każdego miejsca w kraju i Europie.

Jaki autokar wynająć na pielgrzymkę?

Wynajmując autokar na dalszą pielgrzymkę, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy zapewni ona uczestnikom odpowiedni komfort podróży. Luksusowe autokary posiadają takie udogodnienia jak WC, barek, telewizor z DVD czy możliwość podłączenia mikrofonu. Wszystkie nowoczesne autokary posiadają pasy bezpieczeństwa przy każdym siedzeniu oraz klimatyzację, ogrzewanie. Przy wynajmie autokaru na wycieczkę warto też zwrócić uwagę na to, jak długo dana firma jest na rynku oraz czy posiada niezbędne certyfikaty. Pamiętajmy, że  zaplanowanie pielgrzymki po sanktuariach w Europie powinno odbywać się autobusem, który został wynajęty w sprawdzonej firmie, która doba o właściwy stan techniczny pojazdów oraz o profesjonalne przygotowanie kierowców autobusów. Dlatego warto prześledzić, czy wcześniej organizowała już większe wycieczki oraz, czy ma wystawione rekomendacje. Dzięki temu pielgrzymka autokarowa będzie bezpieczna oraz sprawi, że będziemy mogli w skupieniu i spokoju ducha przeżywać każdą jej chwilę.

Niezależnie od tego, czy wynajmujemy autokar na wyjazd wakacyjny, czy na pielgrzymkę lub wesele powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na wyposażenie autokaru i jego stan techniczny.

Autobus dopasowany do naszych potrzeb

Pierwszym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest wyposażenie autobusu lub autokaru. Jeśli podróż nie będzie długa, nie musimy się tym aż tak przejmować. Jeśli jednak planujemy dłuższą podróż, to z pewnością przyda się nam klimatyzacja. Można też pomyśleć o autokarach z toaletą, przy parodniowych przejazdach. Jeśli planujemy podróż za granicę, to powinniśmy się upewnić, że firma, z którą zamierzamy współpracować, ma odpowiednie uprawnienia. Przed wynajęciem autobusu, powinniśmy ustalić ilość osób, które będą przewożone. Dzięki temu unikniemy płacenia za puste miejsca w autobusie. Musimy pamiętać o tym, że każdy z pasażerów musi mieć swoje miejsce siedzące. Przewożenie większej ilości osób jest niezgodne z prawem. Pamiętajmy też, że do kosztów wynajmu autokary należy doliczyć koszty związane z kierowcą. Czas jego pracy oraz ewentualne noclegi i wyżywienie.

Bezpieczna podróż

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na tan techniczny pojazdu. Przed wypożyczeniem autokaru oraz bezpośrednio przed wyruszeniem w trasę powinniśmy się upewnić, czy autokar posiada wszystkie wymagane dokumenty, które potwierdzają jego dopuszczenie do użytku oraz czy znajduje się w nim trójkąt, gaśnica i apteczka. Informacje o stanie technicznym pojazdu uzyskamy, prosząc o okazanie badania technicznego pojazdu. Warto też w umowie najmu zawrzeć klauzulę, by autokar był przed wyjazdem poddany badaniom technicznym. Możemy także z wyprzedzeniem zgłosić potrzebę sprawdzenia autokaru policji. Musimy jednak pamiętać, że oględziny te są bardzo ogólne i nie dają gwarancji na to, że autokar nie zepsuje się podczas wycieczki. Należy zgłosić firmie wypożyczającej autobus wszystkie uszkodzenia, które są widoczne w autokarze, jak na przykład uszkodzone siedzenie. Dzięki temu nie zostaniemy później obciążeni kosztami z tym związanymi.

Jeśli będziemy pamiętać, o tych wskazówkach, z pewnością uda nam się wypożyczyć autokar lub autobus, który będzie spełniał nasze potrzeby zarówno bezpieczeństwa, jak i wygody.

Jeśli mamy wyjątkowy pomysł na trasę i zależy nam na ty, by został on dobrze zrealizowany, to możemy zająć się tym sami, lub poszukać firmy, która organizuje wycieczki na zamówienie.

Od czego zacząć?

Zanim zaczniemy poszukiwania odpowiedniej firmy, powinniśmy program wycieczki lub pielgrzymki – co chcemy zobaczyć i jakiego dnia. Pamiętajmy, że powinniśmy brać pod uwagę czasy przejazdów, które mogą być zmienne. Dobrze jest też ustalić termin wycieczki, ilość osób oraz trasę. Poza tym powinniśmy ustalić zakres usług – wynajęcie autokaru, kierowcy, przewodnika oraz standard miejsc noclegowych. Należy też podać warunki cenowe, dzięki tym informacjom będzie możliwe szybkie i efektywne zorganizowanie wycieczki lub pielgrzymki na zamówienie. Powinniśmy też zwrócić uwagę na to, jakie autobusy i autokary będą nam wynajmowane. Zwłaszcza przy wielodniowych wycieczkach warto zwrócić uwagę na to, czy będą one posiadać takie udogodnienia jak toaleta, lodówka czy monitory do oglądania filmów. Warto też zadbać o wygodne fotele w autokarze. Nawet jeśli wydaje się nam, że takie autokary czy autobusy są zbyt luksusowe, to właśnie one pomagają nam znosić trudy długich podróży. Jeśli podróżujemy w okresie letnim, to powinniśmy pamiętać o tym, by autokar miał klimatyzację.

Korzyści

Dzięki wycieczkom i pielgrzymkom na zamówienie możemy zobaczyć mniej popularne miejsca. Dzięki temu unikniemy tłumów, nawet w sezonie turystycznym i zyskamy wspomnienia z miejsc, których jeszcze nie widzieliśmy. Nie będziemy zmuszeni tracić czasu na odwiedzanie miejsc, które już kiedyś zwiedziliśmy, a które są w planie zorganizowanej wycieczki. Jednocześnie zyskujemy komfort i bezpieczeństwo wycieczek zorganizowanych, gdyż mamy zapewniony transport autokarowy oraz przewodnika, który przybliży nam historię odwiedzanych miejsc. Na całej trasie wycieczki zostaną dla nas zarezerwowane miejsca noclegowe. Jeśli jest taka możliwość, zostaną też wcześniej zarezerwowane bilety wstępu do obiektów zaplanowanych na trasie. Nam pozostanie jedynie podziwianie tych niezwykłych widoków i miejsc, które zaplanowaliśmy odwiedzić.

Dane kontaktowe

Strada Tour
ul.Grabiszyńska 241
53-234 Wrocław

kom +48 694 46 55 55
kom +48 604 99 44 22
kom +48 604 99 44 00
fax +48 71 733 78 60

email biuro@stradatour.pl

wyślij zapytanie